Mieszkania deweloperskie

Mieszkania deweloperskie

W ostatnich latach w Polsce na rynku nieruchomości pojawiły się tak zwane mieszkania deweloperskie. Choć wiele osób decyduje się na ich zakup, nie każdy wie co tak naprawdę kryje się pod pojęciem mieszkania deweloperskie. I nie ma w tym fakcie niczego dziwnego, ponieważ okazuje się, że tak naprawdę definicja wspomnianej frazy nie istnieje. Możemy tylko ogólnie stwierdzić, że mieszkanie deweloperskie jest lokalem nadającym się do wykończenia wewnątrz. Przed przeprowadzką nowi właściciele muszą się więc podjąć zakładania podłóg czy malowania ścian. Okazuje się jednak, że w ostatnich latach nawet to nie jest już takie oczywiste. Rozwój rynku spowodował, że jedne firmy deweloperskie chcą wyróżnić się na tle innych spółek. Jak zatem zrobić to najłatwiej? Oczywistym sposobem wydaje się podniesienie jakości usług, a te ostatnie wiążą się ściśle z większym wykończeniem mieszkania niż dotychczas. Nierzadko właśnie takie działania są sposobem pozwalającym na przyciągnięcie większej liczby zainteresowanych klientów.

Definicja mieszkania deweloperskiego

Określenie „mieszkanie deweloperskie” nie jest do końca jasne czy precyzyjne. Taka wątpliwa sytuacja niestety często negatywnie odbija się na ewentualnych klientach. Każda firma powinna więc pamiętać o tym, by w swojej ofercie szczegółowo opisać, co znajduje się pod pojęciem „mieszkania deweloperskiego” w jej mniemaniu. Nawet jeśli wykończenie lokalów będzie niewielkie, klienci docenią szczerość i precyzyjność opisu danej spółki. Z pewnością takie zachowanie będzie o wiele lepsze, niż opisywanie działań, które potem okażą się kłamstwem. Choć profesjonalna definicja nie istnieje, można wyodrębnić kilka cech wspólnych dla większej części firm deweloperskich. Zazwyczaj mieszkania przez nie oferowane mają zamontowane wszystkie potrzebne instalacje elektroniczne oraz grzewcze. Mieszkanie posiada również drzwi zewnętrzne. Niestety nie każda firma dba o to, by wspomniane drzwi znajdowały się także wewnątrz domu. Lokale deweloperskie zwykle są również przygotowane do tego, by od razu zakładać w nich podłogę czy też malować ściany.

Cel dewelopera – wyróżnić się na rynku

Konkurencja na rynku w ostatnich latach znacznie się rozwinęła. Z pewnością taki stan rzeczy dotyczy także branży deweloperskiej, czy też szeroko pojętej branży nieruchomości. Firmy deweloperskie robią więc wszystko co w swojej mocy, by wyróżnić się na tle innych działalności działających w podobnym zakresie. Nierzadko mieszkania od dewelopera oferowane są w stanie niemalże wykończonym. Inwestorzy dbają o to, by na podłodze znalazły się panele, a ściany i sufit zostały pomalowane. Niektóre spółki decydują się nawet na montaż sanitariatów w łazienkach czy kuchenek w kuchni. Warto jednak zauważyć, że najważniejszy jest dla klienta szczegółowy opis tego, czego może się spodziewać w przypadku konkretnego mieszkania. Najczęściej chodzi o obecność instalacji grzewczych czy elektronicznych oraz o dostęp do sieci telefonicznej i internetowej.

Błędy deweloperów

NieruchomościNajwiększym błędem firm deweloperskich jest błędne przeświadczenie związane z tym, że lepiej wykończyć mieszkanie byle jak, niż nie wykańczać go wcale. Jest to oczywiście przeświadczenie błędne, ponieważ klienta interesuje w największej mierze jakość wykonania. Niewłaściwie położona podłoga czy źle pomalowane ściany i sufit na nic się zdadzą, ponieważ nowi właściciele będą musieli przechodzić przez podobny proces raz jeszcze. Warto zauważyć, że takie działania mogą przynieść firmie deweloperskiej wyłącznie negatywne efekty. W branży deweloperskiej często bywa tak, że nawet jedno potknięcie pamiętane jest przez wiele następnych lat. Z kolei jakikolwiek przestój szybko zagrozi stabilności spółki. Jak widać, warto więc od samego początku zadbać o odpowiednie oferty, ponieważ to w nich znajduje się klucz do sukcesu.

Mieszkanie „pod klucz” czy do „wykończenia”

Mieszkania deweloperskie są więc w dużej mierze lokalami do wykończenia. Alternatywą dla takich obiektów są mieszkania przekazywane pod tak zwany klucz. Są to inwestycje, które nie wymagają żadnego wykończenia i w zasadzie z dnia na dzień po ich zakupie można wprowadzać się bez większych przeszkód. Każdy indywidualny klient powinien zdecydować, która opcja jest dla niego najwygodniejsza. Nie da się bowiem ukryć, iż mieszkania całkowicie wykończone są o wiele droższe, aniżeli mieszkania deweloperskie. Z kolei w tych pierwszych nie trzeba wykonywać żadnych poważniejszych remontów. Sprawa jest również o tyle trudna, iż w przypadku lokali „pod klucz” właściciele nie mają większego wpływu na część aranżacji wnętrza. Nie mogą wybrać odpowiednich podłóg czy koloru ścian. Wydaje się więc, że w efekcie końcowym w przypadku obu opcji należy po prostu rozpatrzeć wszystkie za i przeciw.

Mieszkania deweloperskie z pewnością jeszcze przez długi czas będą cieszyły się dużą popularnością. Zainteresowanie ze strony polskich rodzin wiąże się przede wszystkim z ich innowacyjnością oraz nowoczesnością. To właśnie komfort i bezpieczeństwo liczą się w największej mierze jeśli chodzi o kupno nieruchomości mieszkalnej. Nie da się jednak ukryć, iż na decyzje klientów wpływają także walory estetyczne. Te ostatnie firmy deweloperskie starają się podkreślać coraz bardziej. Im większy jest poziom wykończenia lokalu, tym większą uwagę zwrócą na niego potencjalni klienci. Warto jednak pamiętać, że wykończenie mieszkania musi być przemyślane i zgodne z oczekiwaniami przyszłych mieszkańców. Zwykła fuszerka nie podniesie renomy firmy, a co więcej może go właśnie obniżyć. Każda spółka deweloperska powinna mieć to na uwadze przy podejmowaniu decyzji dotyczących ewentualnego wykończenia mieszkania, które miałoby być inne niż dotychczas.