Na co zwrócić uwagę kupując kominek i wkłady kominkowe?

Na co zwrócić uwagę kupując kominek i wkłady kominkowe?

Wybór kominka powinien być zakupem w pełni przemyślanym, ponieważ wymagał on będzie wielu zmian instalacyjnych oraz stosunkowo dużych kosztów. Z drugiej jednak strony posiadając w domu kominek z pewnością chętniej będziemy przesiadywać w domu chcąc popatrzeć na blask płomieni i cieszyć się czasem spędzanym w gronie najbliższych osób. Pierwszą decyzją jaką musimy podjąć jest odpowiedzenie sobie na pytanie, czy kominek służyć ma funkcjom grzewczym, czy jedynie ozdobnym.

Decyzja o tym, która funkcja kominka jest dla nas najważniejsza, z całą pewnością pomoże nam podjąć odpowiednią decyzję. Jeżeli pragniemy, aby kominek był estetyczną ozdobą, a palili w nim będziemy od święta, to z pewnością możemy pozwolić sobie nawet na kominek otwarty, w starym stylu, który będzie pięknie wyglądał, lecz raczej nie ociepli na długo naszego domu. Dla osób, które cenią nowoczesne rozwiązania idealną opcją mogą być tak zwane biokominki. Ich zaletą jest z pewnością fakt, że możemy zamontować je także w mieszkaniach w bloku. Ich montaż nie wymaga burzenia starej instalacji. Jeżeli kominek ma służyć do częstego ogrzewania, to warto pamiętać o jakimś zapasowym źródle ocieplania domu, ponieważ kominek nie powinien stanowić jedynego źródła, ponieważ jest to bardzo duże obciążenie. Może on jednak być głównym źródłem ciepła w naszym domu. Często robią tak właściciele domów jednorodzinnych. Jeżeli chcemy by kominek był źródłem ciepła, powinniśmy się zastanowić, czy pragniemy za jego pomocą ogrzać jedynie powietrze, czy może zdecydujemy się na płaszcz wodny, który ogrzeje także wodę płynącą w kaloryferze. Dom możemy ogrzać także za pomocą systemu DGP, dzięki któremu w zależności od naszych oczekiwań możemy ogrzać wszystkie pomieszczenia do których doprowadzimy rury. Warto zadanie tego typu powierzyć profesjonaliście, który zadba, aby system działał jak najsprawniej. Bardzo często wybieraną ostatnimi czasy opcją są kominki z płaszczem wodnym. Są one najdroższe w montażu, ponieważ aby działały jak najsprawniej należy dokupić do nich wiele dodatkowych elementów. Z drugiej jednak strony podłączenie kominka do instalacji c.o. jest niewątpliwie ich zaletą i sprawia, że ogrzewając powietrze uzyskujemy dodatkowo ciepłą wodę. Montaż tego rodzaju kominka jest opłacalny, gdy palimy w nim ciągle, a nie okazjonalnie.

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę kupując kominek? Między innymi na jego wagę. Powinniśmy mieć pewność, że podłoga na której chcemy go zamontować wytrzyma to obciążenie. Powinniśmy także przemyśleć to, jak duży kominek nas interesuje, a także gdzie dokładnie go umieścimy w naszym salonie. Warto dowiedzieć się czy przewód kominowy ma wystarczającą grubość, około 4,5 m. Co do średnicy powinna ona się mieścić w przedziale od 180 do 300 mm. Należy także zadbać o to, aby doprowadzana była odpowiednia ilość powietrza do spalania z zewnątrz. Powinniśmy także zadbać o to, aby w mieszkaniu znajdowało się odpowiednie miejsce na składowanie drewna do naszego kominka. Dzięki temu zawsze będziemy przygotowani na dorzucenie odpowiedniej porcji drewna do pieca.

wkłady do kominka