Okna dachowe na poddasze

Okna dachowe na poddasze

Poddasze jest jednym z najciekawszych miejsc w każdym domu. Nie bez powodu popularne jeszcze kilkanaście lat temu domy zwane potoczenie czy popularnie sześcianami odchodzą w niepamięć na rzecz piętrowych domków ze spadzistym dachem. Choć początkowo każdej osobie budującej dom wydaje się, że poddasze będzie stanowiło najmniejszy problem, w rzeczywistości może okazać się to niestety nieprawdą. Największą zmorą właściciela budującego się domu jest przede wszystkim wybór okien. Co istotne, decyzję odnośnie wielkości, kształtu czy wreszcie rodzaju okien na poddaszu trzeba podejmować szybko, często jeszcze przed rozpoczęciem wstępnej fazy budowy. Dlaczego tak się dzieje? Wiele działań wykonywanych przez firmę budowlaną jest od siebie uzależnionych. Opóźnienie decyzji dotyczącej okien może z kolei znacznie opóźnić ukończenie całej budowy domu. Jakie okna zagwarantują nam zatem satysfakcjonujący wybór? Okazuje się, że obecnie na rynku można dokonać decyzji opierając się przynajmniej na kilku wybranych producentach czy w końcu rodzajach okien. Wbrew pozorom na konsumentów nie czekają bowiem wyłącznie znane wszystkim okna dachowe.

Okna dachowe – nowoczesne rozwiązania

Poddasza potrafią być naprawdę urokliwe, jednak trzeba wiedzieć jak dobrze je zagospodarować. Mowa w dużej mierze przede wszystkim o rozmieszczeniu okien. Warto pamiętać, by korzystać przy zamawianiu okien z usług tych firm, które cieszą się dużym zaufaniem wśród klientów. Informacji na ten temat warto szukać w sieci internetowej, na przykład na forach poświęconych budownictwu. Na przestrzeni lat oferta okien dachowych bardzo się rozszerzyła. Jeszcze do niedawna nie można było na przykład zamówić takich produktów, które po otworzeniu utworzyły na przykład balkon. Dziś wspomniane modele są na rynku jak najbardziej dostępne i coraz bardziej popularne. Warto zaznaczyć, że posiadanie okien dachowych wiąże się również z pewnymi uciążliwościami, które na szczęście szybko da się rozwiązać. Mowa oczywiście o promieniach słonecznych, które nierzadko utrudniają nam przebywanie w pomieszczeniu na poddaszu. Obecnie producenci oferujący swoje okna mają jednak w swoich propozycjach także produkty takie jak żaluzje czy rolety, które skutecznie zablokują nadmierny dostęp światła wpadającego na poddasze. Co ciekawe, niektóre modele wspomnianych produktów są również wygłuszające, dzięki czemu z zewnątrz nie docierają do nas żadne dźwięki, na przykład podczas pracy czy nauki.

Lukarny – innowacyjny pomysł czy strata pieniędzy

poznańOprócz okien dachowych na rynku polskim w ostatnim czasie producenci okien zaproponowali tak zwane lukarny, czyli okna kształtem podobne do pozostałych okien w domu. Ich montaż jest jednak trudniejszy, ponieważ całość zostaje wmontowana w dobudowaną do dachu część ze ścianą nie skośną jak sam dach, natomiast mającą pomiędzy sobą a podłogą kąt prosty. Lukarny były bardzo popularne kilkadziesiąt lat temu, kiedy jeszcze nie budowano wspomnianych już wcześniej bloków o kształcie sześcianu. Wydaje się, że jest to opcja kusząca, ale tak naprawdę osoba chcąca mieć poddasze może oczekiwać innego efektu. Warto więc całość projektu obejrzeć na wizualizacji, by przekonać się, czy o takie wnętrze nam chodzi. Co istotne, wizualizacja musi dotyczyć nie tylko zewnętrznej części budynku, ale także samego wnętrza chociażby samego poddasza. Wspomniany projekt graficzny może przygotować dla nas architekt, który realizuje także projekt dla ekipy budowlanej na zwykłym papierze. Nierzadko pomocą służą również osoby pracujące w branży okiennej i oferujące wspomniane lukarny.

Poddasze rzeczywiście może stanowić perełkę naszego domu. Podczas budowy należy kierować się przede wszystkim funkcjonalnością, ale jednocześnie nie zapominać przy niej o estetycznym wyglądzie całego domu. Obecnie najpopularniejsze są wciąż tak zwane okna dachowe wmontowywane w spadzisty dach. Jeśli chodzi o okna dachowe Fakro jest najbardziej znanym i zaufanym producentem tego typu sprzętu na polskim rynku. Równocześnie oprócz niego Polacy decydują się także na tak zwane lukarny. Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku cena znacznie wzrasta, ponieważ montaż tychże okien jest o wiele bardziej skomplikowany niż w przypadku okien dachowych. Jeszcze podczas planowania projektu architektonicznego należy zastanowić się więc nad tym, która opcja będzie najrozsądniejsza i która zadowoli nas oczywiście w największym stopniu. Dzięki temu efekt końcowy każdej budowy będzie dla osoby zainteresowanej najwspanialszym momentem w dotychczasowym życiu.