Wszystko o radiologii

Wszystko o radiologii

Radiologia to dziedzina medycyny zajmująca się najogólniej rzecz ujmując obrazowaniem ciała człowieka przy użyciu różnego rodzaju rozwiązań (takich jak promienie rentgenowskie, pole magnetyczne czy ultradźwięki). Początki wspomnianej dziedziny sięgają końca dziewiętnastego wieku, a więc śmiało można stwierdzić, iż radiologia ma już swoje lata. Jednocześnie nie oznacza to wcale, że na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat medycyna pod tym względem nie mogła się rozwijać. Co więcej, w dobie dwudziestego pierwszego wieku diagnozowanie radiologiczne jest najpopularniejszą formą wykrywania różnego rodzaju chorób. W zależności od potrzeby współcześnie wykorzystuje się różne formy obrazowania, dzięki czemu rozpoznawanie chorób jest szybsze, a leczenie efektywniejsze. Warto wiedzieć co nieco o samym obrazowaniu oraz najpopularniejszych metodach wykorzystywanych w jego przypadku w kontekście samej radiologii. Kilka interesujących informacji może bowiem pokazać, dlaczego wspomniana dziedzina medycyny jest dzisiaj bardzo ceniona i nierzadko wyróżnia się pod wieloma względami na tle innych medycznych specjalizacji.

Początki radiologii w Polsce i na świecie

Geneza radiologii związana jest oczywiście z promieniami rentgenowskimi, których nazwa pochodzi od ich wynalazcy – Wilhelma Roentgena. Co ciekawe, wspomniany badacz nie był lekarzem, lecz fizykiem, a jego prace badawcze skupiały się na wykorzystywaniu promieniowania w kontekście fotografowania różnego rodzaju metalowych drutów i innych podobnych elementów. Pierwsze zdjęcie rentgenowskie niemiecki fizyk postanowił wykonać swojej żonie Bercie. Obiektem zainteresowania stała się zatem jej dłoń, a samo zdjęcie przedstawiało oczywiście szkielet tej ostatniej wraz ze złotą obrączką (promienie nie przechodzą bowiem przez złoto). Za wspomniane odkrycie Roentgen otrzymał pierwszą Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki, a jego nazwisko zna dzisiaj w zasadzie cały świat. Wiadomość o nowym odkryciu dotarła do dziewiętnastowiecznej Polski stosunkowo szybko. Mimo tego, iż kraj znajdował się ówcześnie pod zaborami. Jedno z pierwszych zdjęć wykonanych za pomocą promieni rentgenowskich w Polsce pomogło zdiagnozować zwichnięcie stawu łokciowego. Pierwsza znacząca pracownia rentgenowska powstała w Polsce jeszcze w wieku dziewiętnastym, a dokładnie w roku 1896. Pracownia była prywatna i należała do Mikołaja Brunnera z Warszawy. Warto jednak zaznaczyć, że założona placówka służyła nie tylko osobom prywatnym, ale także warszawskim szpitalom.

Obrazowanie w radiologii – zastosowanie, jakość obrazu, modele obrazowania

Za pomocą wymienionych wcześniej rozwiązań radiolodzy są w stanie zarejestrować i zaobserwować zmiany zachodzące w ciele człowieka. Dzięki temu wstępne rozpoznanie nie wymaga operacji związanych oczywiście z zaglądaniem do wnętrza ludzkiego ciała podczas operacji chirurgicznej. Obrazowanie stosuje się dzisiaj w kilku istotnych celach. Przede wszystkim po to, by znaleźć zmiany chorobowe i podjąć się ich leczenia. Dzięki promieniom rentgenowskim bardzo łatwo można zdobyć także materiał badawczy, na przykład dla studentów medycyny. Po wykonaniu zdjęcia lekarz może sprawdzić, czy w określonym miejscu doszło do niebezpiecznych zmian chorobowych. Dzięki zdjęciom można nie tylko ocenić miejsce wspomnianych zmian czy ich wielkość, ale także bardzo ważną lokalizację. Ta ostatnia pozwala lekarzom ocenić, którą drogą najlepiej dostać się do chorego obszaru w celu jego wyleczenia.

W zależności od posiadanego sprzętu czy rodzaju obrazowania możemy w przypadku radiologii mówić o jakości wykonywanych obrazów. Na te ostatnie ma wpływ kilka parametrów, dzięki którym fotografia może być mniej lub bardziej dokładna. Dobre zdjęcie musi zatem posiadać odpowiedni kontrast, ostrość oraz rozdzielczość. Elementami towarzyszącymi zdjęciu rentgenowskiemu są także zaszumienie, poziom artefaktów oraz zniekształcenia związane z przestrzenią.

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii cyklicznie na przestrzeni ostatnich kilku lat rozwijała się także medycyna. W zakresie radiologii można zatem wyróżnić obecnie bardzo różnorodne metody obrazowania, które mniej lub bardziej sprawdzają się w przypadku rejestrowania konkretnych chorób. Warto wspomnieć chociażby o technikach wykorzystujących promieniowanie rentgenowskie, ponieważ nadal ma ono w środowisku radiologów niebagatelne znaczenie. Oprócz promieni z powodzeniem stosuje się także tomografię komputerową, ultrasonografię, angiografię czy mammografię i rezonans magnetyczny. Wszystkie wspomniane techniki pozwalają wykrywać i leczyć bardzo poważne choroby. Jeśli chodzi o zawód jakim jest radiolog, każde duże miasto dysponuje wszystkimi wymienionymi metodami obrazowania, dlatego wielu pacjentów decyduje się na wizyty właśnie tam.