Redakcja czasopisma naukowego

Redakcja czasopisma naukowego

Czasopisma naukowe. Na rynku wydawniczym na ogół nie słyszy się dużo na ten temat. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że grupa odbiorcza magazynów poruszających tematykę fizyki, geografii, biologii czy innych podobnych dziedzin jest oczywiście niewielka. Zazwyczaj wydawnictwa naukowe – przynajmniej jeśli chodzi o środowisko polskie – działają przy szkołach wyższych. Uniwersytety, akademie czy szkoły techniczne doskonale sprawdzają się w roli propagatora tytułów związanych z szeroko pojętą nauką. Choć popularność czasopism tego typu nie jest duża, ich konstrukcja oraz sposób powstawania warte są dyskusji. Okazuje się bowiem, że redagowanie czasopisma naukowego oraz jego wydawanie znacznie różni się od działania innych magazynów oferowanych odbiorcy nie tylko na rynku polskim, ale także w przestrzeniach zagranicznych. Jak zatem w skrócie określić działania osób zajmujących się wydawaniem pism poświęconych nauce?

Droga artykułu do publikacji

Artykuł napisany przez autora musi przejść długą drogę, zanim uzyska pozwolenie na publikację. Przede wszystkim dlatego, że bardzo ważnym aspektem w przypadku tekstów naukowych jest oczywiście aspekt merytoryczny. Jak powstają zatem teksty publikowane w czasopiśmie naukowym? Pierwszym krokiem jest naturalnie ich napisanie. Często nie dzieje się to jednak szybko, ponieważ treść musi odnosić się nie tylko do przemyśleń autora, ale także do wykonanych przez niego badań. Kolejnym krokiem jest przesłanie artykułu do recenzenta. Jest to o tyle ciekawe, iż artykuły popularnonaukowe czy lifestylowe nie muszą być zatwierdzone przez recenzenta, a wyłącznie przez redaktora naczelnego czy wydawcę. Recenzent sprawdza zatem merytoryczność oraz poziom tekstu. Najlepiej, jeśli do pracy pod tym względem przystępuje kilka osób. Ważne jest oczywiście to, by recenzent nie znał nazwiska autora. W razie jakichkolwiek poprawek autor jest zobligowany do ich naniesienia. Dopiero potem wydawca czy redaktor mogą finalnie zdecydować o losie tekstu. Wszystkie te procesy są niestety bardzo trudne do przysłowiowego ogarnięcia, dlatego działania wydawnicze mogą nieco trwać. W ostatnim czasie na rynku pojawiło się jednak rozwiązanie wspomnianego problemu. Mowa tutaj o tak zwanym journal management system, czyli o systemie zarządzania czasopismem naukowym w sieci internetowej.

System zarządzania czasopismem

Programy journal management system pojawiły się w Polsce stosunkowo nie dawno, ale już cieszą się dużym zainteresowaniem. Przede wszystkim dlatego, że znacznie usprawniają pracę redaktorów, autorów czy recenzentów. Całe działanie czasopisma opiera się na zarządzaniu treściami na swoim profilu prowadzonym w ramach specjalnie przygotowanej strony. Dzięki odpowiednim opcjom autorzy mogą szybko zamieścić tekst w sieci, a recenzenci niedługo potem otrzymują artykuły na swoich kontach. Oczywiście anonimowo, by nie ulegać subiektywnym odczuciom podczas sprawdzania tekstu. Oprócz zaplecza technicznego, programy takie jak na przykład Editorial Software umożliwiają prowadzenie czasopisma naukowego w sieci. Na specjalnie przygotowanej stronie szybko mogą pojawiać się najnowsze artykuły. Dodatkowo w archiwum znajdują się teksty dawniejsze, by w razie potrzeby ktoś mógł z nich skorzystać. Obie opcje sprawdzają się idealnie w przypadku funkcjonowania redakcji magazynów naukowych, dlatego zazwyczaj klienci określonych systemów korzystają zarówno z zaplecza technicznego, jak i z możliwości posiadania własnej witryny.