Siatki zgrzewane i blachy perforowane –  gdzie można je zastosować?

Siatki zgrzewane i blachy perforowane – gdzie można je zastosować?

Blachy perforowane i siatki zgrzewane to rodzaj materiału który z roku na rok staje się coraz bardziej popularny w takich branżach jak budownictwo zewnętrzne i wewnętrzne. Siatki zgrzewane natomiast znajdują wiele zastosowań w przemyśle. Nie wszystkie jednak są tak oczywiste jak nam się wydaje, warto więc przyjrzeć się tego rodzaju zastosowaniom bliżej.

Siatki zgrzewane i blachy perforowane świetnie sprawdzają się przy wykańczaniu fasad, balkonów a także urządzaniu wnętrz obiektów o różnym przeznaczeniu. Świetnie prezentują się na ścianach biurowców, gmachów użyteczności publicznej, obiektach sportowych czy galeriach handlowych. Często wykorzystuje się je także przy projektowaniu balkonów, idealnie sprawdzają się też bowiem jako materiał na balustrady.

Jej niewątpliwą zaletą są właściwości fizyczne – materiał jest cienki, grubość nie przekracza zazwyczaj 6 milimetrów, a przy tym bardzo plastyczny. Oznacza to, że bez większych problemów możemy blachę formować, zaginać, falować, a wykonane z blachy balustrady staną się z całą pewnością nie tylko ozdobą każdego wnętrza ale również jego niezwykle ważnym i istotnym, ponieważ funkcjonalnym elementem. Blachy perforowane na balustrady zdają egzamin również na zewnątrz budynku. Warto dodać, że nie liczy się tylko kształt, ale także fakt, iż na blachę nanosi się wzór w którym wycinane są otwory. Można formować taką blachę zgodnie z wszelakimi oczekiwaniami klienta, co stwarza niemal nieograniczone możliwości. Jedynym ograniczeniem mogą okazać się jedynie właściwości plastyczne blachy. Idealnie jest wtedy, gdy prześwit nie przekracza 65%, otwory powinny mieć średnicę taką samą lub najlepiej większą niż grubość blachy. Dzięki tego rodzaju zabezpieczeniom materiał jest ochroniony przed odkształceniami. Warto pamiętać, że blacha sama w sobie jest ciekawym materiałem, jednak dobierając do niej odpowiednie elementy możemy uzyskać spektakularne efekty wizualne. Blacha dobrze komponuje się z innymi materiałami, takimi jak drewno, szkło, kamień – idealnie sprawdzi się więc w nowoczesnych, surowych wnętrzach dążących ku minimalizmowi. Materiał ten idealnie łączy się z zastosowanymi we wnętrzach kolorami. Nowoczesne i eleganckie połączenie stworzy blacha z czernią albo bielą. 

Oczywiście oprócz funkcji ozdobnej blacha spełnia także liczne funkcje w budownictwie, a nawet infrastrukturze. Od pewnego czasu stosuje się ją bowiem do obniżania poziomu hałasu. Docenia się także jej funkcje filtracyjne i antypoślizgowe. Blacha perforowana jest więc idealnym materiałem na ekrany dźwiękochłonne. Dzięki dużej trwałości i odporności na zniszczenia sprawdza się również jako sortowniki, filtry ochronne i paliwowe oraz zabudowa grzejników. 

Co ciekawe blachy perforowane przy doborze odpowiedniego prześwitu umożliwiają swobodną cyrkulację powietrza, dlatego też nie powinien dziwić fakt, iż świetnie sprawdzają się jako elementy maszyn i systemów wentylacyjnych. Ma to ważne niezwykle znaczenie w urządzeniach chłodniczych i grzewczych.