Turbosprężarki i sprężarki klimatyzacji – jak o nie dbać i czy warto je regenerować?

Turbosprężarki i sprężarki klimatyzacji – jak o nie dbać i czy warto je regenerować?

Turbosprężarki to element samochodu, który jest znany głównie z nazwy, ale wielu kierowców nie ma pojęcia do czego słuzy i jak się z nim obchodzić. Turbo to część silnika znana od początków dwudziestego wieku, która obecnie jest stosowana we wszystkich rodzajach samochodów. Początkowo przeznaczona była jedynie dla pojazdów wyścigowych, jednak jej działanie dobrze wpływało na każdy rodzaj silnika, dlatego nawet niedzielny kierowca powinien wiedzieć jak działa i jak prawidłowo zadbać o jej kondycję.

Turbodoładowanie ma dla silnika samochodu ogromne zanaczenie, po pierwsze redukuje ilość wydzielanych spalin, przez co jest ekologiczne dla środowiska. Po drugie turbosprężarka optymalizuje zużycie paliwa, którego w gruncie rzeczy potrzebujemy mniej, co wpływa na ekonomiczność jej zastosowania. Dodatkowo turbosprężarka przez swoją pracę efektywnie wspomaga działanie silnika spalinowego.

Jak zadbać o turbosprężarkę, aby bez przeszkód działała przez wiele kilometrów tarsy? Jednym z najczęstszych powodów uszkodzeń jest nieodpowiednia technika jazdy. Na ten problem składa się zarówno niewłaściwe uruchamianie samochodu, jak i wyłączenie silnika zbyt szybko. Po włączeniu silnika należy odczekać kilkadziesiąt sekund, aby dobrze się rozgrzał. W tym czasie turbosprężarka napełnia się olejem i zmniejsza się tarcie w tłokach, dzięki czemu silnik jest gotowy do pracy. A jak zadbać o turbo przy wyłączeniu silnika? Jeśli planujemy postuj po długiej i męczącej dla silnika pracy, to powinniśmy odpowidnio wcześniej zwolnić i zmniejszyć oborty. W ten sposób turboduładowanie może się delikatnie ochłodzić już w trakcie jazdy. Po zatrzymaniu pojazdu powinniśmy również odczekać kilkadziesiąt sekund zanim wyłączymy silnik. Po takim procesie chłodzenie silnika nie nastąpi gwałtowanie, ale miarowo, co sprzyja jego odpowiedniemu działaniu. Wpływ na poprawną pracę turbosprężarki ma także olej. Jego zła jakość lub zanieczyszczania, które się do niego dostają, szkodzą silnikowi, zmniejszając żywotność turbodoładowania. Olej powinien być również odpowiednio dobrany do silnika naszego samochodu. Od czasu do czasu istotne jest także sprawdzenie ciśnienia oleju, ponieważ zbyt niki poziom lub nieregularne uzupełnienie przynosi turbosprężarce negatywne skutki w działaniu.

Większość samochodów wyposażona jest w system klimatyzacji. Jednak niewielu właścicieli samochodów zdaje sobie sprawę, że o wentylację powietrza w samchodzie należy dbać również poza sezonem letnim. Aby nie doprowadzić do awarii sprężarki klimatyzacji w twoim samochodzie wymagana jest okresowa kontrola, która zapewni czystość oraz wyeliminuje wszelkie uszkodzenia, które mogą prowadzić do poważnych usterek. Do niebezpiecznych awarii sprężarek klimatyzacji dochodzi zazwyczaj kiedy system wentylacji samochodu jest zanieczyszczony lub rozszczelniony. Oprócz serwisowania klimatyzacji, ważne jest również smarowanie pompy, co chroni klimatyzację w trakcie jej uruchamiania. Jak poznać, że klimatyzacja nie działa prawidłowo? Charakterystyczny dla jej uszkodzenia jest łatwy do rozpoznania warkot, który sprawia, że praca klimatyzacji jest szczególnie głośna.

O istnieniu turbosrpężarek i sprężarek klimatyzacji często zapominamy. Są to nieodłączne elementy wielu samochodów, dlatego zapoznanie się z ich działaniem powinno być ważne dla każdego kierowcy. Nieprawidłowe użytkowanie tych elementów prowadzi bardzo często do ich uszkodzeń, co wymaga wymiany lub regenracji sprzętu.