Żurawie – zastosowanie i budowa w XXI wieku

Żurawie – zastosowanie i budowa w XXI wieku

Przemysł na przestrzeni lat rozwija się w Polsce bardzo prężnie. Jeszcze dwie dekady temu nikt nie mógł przypuszczać, że na polskim gruncie powstanie tak wiele firm zajmujących się między innymi budownictwem, transportem czy produkcją różnego rodzaju urządzeń. Stało się jednak inaczej i wbrew oczekiwaniom sceptyków Polska na tle innych krajów (także zachodnioeuropejskich) radzi sobie całkiem nieźle. Jeśli chodzi o urządzenia występujące w przemyśle warto wspomnieć między innymi o żurawiach przemysłowych, które od lat pomagają pracownikom budowlanym oraz przemysłowym w wykonywaniu różnorodnych prac, które z pewnością bez wspomnianego elementu nierzadko byłyby po prostu nie do wykonania. Z czego składają się żurawie oraz do czego są tak naprawdę wykorzystywane? Mimo, iż często przechodzimy obok tego rodzaju urządzeń (jeśli mieszkamy w większym mieście) tak naprawdę na ogół nie znamy poprawnej i odpowiedniej odpowiedzi na powyższe pytanie. Okazuje się, że jest ona ciekawa, dlatego warto poświęcić jeden artykuł urządzeniom tego typu.

Zastosowanie żurawi w przemyśle – wady i zalety nowoczesnych urządzeń

Żurawie znajdują bardzo szerokie zastosowanie nie tylko w przemyśle, ale także w szeroko pojętej gospodarce, na przykład w branżach budowlanych. Warto wspomnieć chociażby o takich miejscach jak nabrzeża portów, w których aż roi się od różnego rodzaju żurawi. W tym przypadku są one niezbędne na przykład do tego, by przenosić towary ze statków przybywających do portu i odwrotnie – ładować te pakunki, które z Polski mają trafić na przykład na Półwysep Skandynawski czy do Wielkiej Brytanii. Żurawie transportowe spotykane są zresztą nie tylko przy otwartym morzu. Z powodzeniem znajdziemy je także przy rzekach czy w otoczeniu pojazdów szynowych. Wspomniana branża budowlana także dość często musi korzystać z pomocy żurawi, ponieważ bez nich budowa trwałaby o wiele dłużej. Nierzadko kilkuletnia praca ludzkich rąk może być z łatwością zastąpiona żurawiem, który odpowiednio poprowadzony przez wyszkoloną osobę wykona tę samą pracę w zaledwie kilka godzin. Wydaje się więc, że piramidy budowane w starożytności czy wielkie zamki europejskie z okresu średniowiecza musiały wymagać od człowieka nie lada siły. Dziś na szczęście nie musimy tego sprawdzać, ponieważ żurawie w całości potrafią poradzić sobie z wieloma pracami jeszcze stosunkowo do niedawna wykonywanymi ręcznie. Z drugiej strony warto mieć świadomość tego, że obsługa takiego sprzętu wcale nie jest prosta. Aby zadbać o swoje bezpieczeństwo, pracownik musi najpierw przejść specjalne szkolenie. Dopiero potem może zabrać się do pracy.

Bezpieczeństwo podczas pracy z żurawiem – jak go przestrzegać

żurawie przemysłoweChoć żurawie są niezwykle użyteczne, należy pamiętać o jednej rzeczy. Te nowoczesne urządzenia muszą być obsługiwane przez osoby, które naprawdę znają się na swoim fachu. Często bywa tak, że szkolenie w danej firmie jest wyłącznie teoretyczne, a nowy pracownik zostaje rzucony na głęboką wodę. Warto pamiętać o tym, że kwestie bezpieczeństwa powinny być zachowane w najwyższym stopniu. Dzięki temu nie tylko zachowamy odpowiednie normy, ale również nie zagrozimy życiu pracownika i osób znajdujących się na przykład w pobliżu portu czy w okolicach terenu jakiejś budowy. Więcej na temat bezpieczeństwa znajdziemy na stronach poświęconych zagadnieniom związanym z pracą przemysłową. Choć na pozór wydaje się, że obsługa żurawia jest prosta, w rzeczywistości wcale tak nie jest. Często obsługi trzeba uczyć się wiele dni, w dodatku pod nadzorem doświadczonej osoby, która wcześniej przepracowała na żurawiu dostateczną ilość godzin.

Kto może zajmować się maszynami takimi jak żurawie

Każda osoba chcąca pracować z żurawiami powinna więc przejść określone szkolenie z zakresu teoretycznego oraz oczywiście praktycznego. Największy błąd pracodawców polega właśnie na tym, że osoba nowa w firmie bez przygotowań praktycznych od razu zabiera się za obsługę żurawia. Często może się to skończyć przykrym doświadczeniem. Nie tylko dla tego pracownika, ale także dla osób znajdujących się w pobliżu.
Jeśli wiemy, jak poprawnie zajmować się żurawiami, wspomniane urządzenia będą miały zbawienny wpływ na naszą pracę. Warto podkreślić, że takie urządzenia rzeczywiście zmodernizowały pracę człowieka w dwudziestym pierwszym wieku. Przede wszystkim uczyniły ją praktyczniejszą, efektywniejszą oraz bezpieczniejszą. Na rynku znajduje się wiele modeli żurawi, a każdy z nich sprawdza się lepiej lub gorzej w określonej sytuacji. To dlatego tak ważne jest to, by dobrze wybrać żurawia do swojej działalności. Warto przy okazji poszukiwania tego typu sprzętu zapoznać się przede wszystkim z bazą informacji zawartą między innymi w sieci internetowej.