Zwierzęta domowe

Zwierzęta domowe

Każdy chociaż raz w życiu chciał mieć zwierzątko – pupila i jednocześnie wiernego towarzysza do zabawy. Najczęściej taki tok myślenia przyjmują dzieci, niepotrafiące nacieszyć się widokiem tych uroczych stworzeń. Należy jednak pamiętać, że posiadanie zwierzęcia to nie tylko przyjemność, ale też i obowiązek – młodociani właściciele niewiele o nim myślą, co ostatecznie doprowadza do niechęci i znudzenia. Dlatego też zanim ktoś zdecyduje się na domowe zwierzę, powinien dokładnie się zastanowić. Nie tylko nad tym, czy ma czas na dodatkową pracę, ale też jaki pupil najlepiej się dostosował do trybu życia i własnych upodobań.

Najpopularniejsze zwierzęta domowe

Najczęstszymi wyborami są koty i psy. Psy uważane są za stworzenia wierne i towarzyskie – przywiązują się do właściciela, lubią się z nim bawić. Często także potrafią się bronić, zwłaszcza, jeżeli zostaną odpowiednio wytresowane. Jeżeli jednak mowa o wytresowaniu – często jest to praca żmudna i długa. Wszystko zależy od tego jaki ten pies jest – jeżeli bywa płochliwy, minie trochę czasu, nim nawiążemy z nim właściwy kontakt. Trzeba go także wyprowadzać na spacer kilka razy dziennie, zapewnić mu pokarm i miejsce do spania (w domkach jednorodzinnych często są to budy) i sprawić, by się do niego przekonał. Z kotami problemów jest mniej głównie dzięki temu, że są niezależne – jednak i one potrzebują dużo uwagi ze strony właściciela. Będą takie chwile, że będą się same jej domagać – nieprzyjemnie robi się wtedy, kiedy ten właściciel jest zajęty i nie ma czasu na zabawy. Kota nie trzeba wyprowadzać na codzienne spacery, ale też nie można go zaniedbać – w każdym domu powinny się znaleźć rzeczy przystosowane dla niego jak kuweta czy drapak. Inaczej w miejscu zamieszkania zastaniemy wiele niezbyt miłych niespodzianek jak przykładowe podrapane meble.

Małe zwierzęta domowe

zoluxOczywiście istnieje wiele innych pupili, znacznie mniejszych i sprawiających mniej kłopotów. Przykładem może być chomik – niewielkie stworzenie, a jednak urocze i sprawiające właścicielowi radość. Nie zajmują też dużo miejsca, bo żyją w klatkach – tam jednak powinny mieć do dyspozycji wszystko, co potrzebne. Nie wspominając o fakcie, że co jakiś czas muszą być czyszczone. Także z takim chomikiem trzeba wybudować „znajomość” – co może nie być łatwe, biorąc pod uwagę fakt, że często gryzą. Nie żyją też zbyt długo, bo spędzimy z pupilem około trzy lata. Równie „małym przyjacielem” może być zwyczajna rybka. Na ogół posiada się ich od kilku do kilkunastu (w zależności od wielkości). Żyją w akwariach zapełnionych wodą i nie wymagają zbyt wiele uwagi. Powinniśmy je regularnie karmić specjalnie do tego przeznaczoną karmą, a także zmieniać co jakiś czas wodę.

Ptaki w domowym zaciszu

Innym przykładem domowego zwierzęcia jest papuga lub inny ptak – także żyją w klatkach, jednak są o wiele bardziej hałaśliwe. To może utrudnić codzienne życie. Najgorszym problemem jaki można spotkać w przypadku takich zwierząt, czy chomików, to ucieczka. Jeżeli któryś z domowników zapomni o dokładnym zamknięciu klatki, takie zwierzę może nieświadomie wyjść i zaginąć. Przynosi to dodatkowy kłopot i monotonne godziny poszukiwań zaginionego.

Zwierzęta żyjące poza domem

Ci, którzy mieszkają z dala od miejskiego zgiełku – przykładowo na farmie – mogą zaopatrzyć się o inne zwierzę, w postaci konia. Przede wszystkim nie trzeba ich przetrzymywać w domu, a jedynie w specjalnie do tego przystosowanej stajni (własnej lub wynajmowanej). Plusem jest rozwijanie zainteresowań – jazda konno to przecież idealny sposób na spędzenie czasu dla miłośników natury. Jak z każdym zwierzęciem, i z koniem trzeba się stopniowo zaprzyjaźniać oraz o niego dbać. Nie można go także zostawiać samemu sobie po odprowadzeniu do stajni, którą właściciel powinien sprzątać i przystosować do pupila. Sama jazda konno wymaga takich rzeczy jak siodło, by zapewnić bezpieczeństwo i wygodę.

Łatwo można zrozumieć, że posiadanie zwierzęcia to nie tylko przyjemność, lecz także obowiązek. Trzeba się dobrze zastanowić, nim dojdzie do zakupu lub przygarnięcia pupila pod swój dach. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z psem czy kotem należy mieć świadomość tego, że każde zwierzę potrzebuje odpowiedniej uwagi. Nawet takie, które na pozór nie jest zwierzęciem domowym (mowa w tym przypadku na przykład o koniach, które na co dzień mieszkają w stajni). Warto sprawdzać oferty sklepów zoologicznych, w których można zakupić ciekawe elementy dla naszych pupili, na przykład od producenta maced lub trixie. Na stronie jakiegokolwiek sklepu zoologicznego można znaleźć wiele akcesoriów, które dzisiaj oferują nie tylko tradycyjne sklepy zoologiczne, ale także sklepy internetowe. Dzięki tym ostatnim bez wychodzenia z domu można zamówić ciekawe akcesoria dla swoich psów czy kotów. Ale nie tylko, bowiem w ofercie znajdują się na przykład akcesoria do akwariów czy też do terrarium. Warto również zwrócić uwagę na karmę, którą także dostawcy mogą przywieźć nam do domu po zostawieniu stosownego zamówienia.